Відділ освіти, культури, молоді та спорту Білопільської Районної Державної Адміністрації Сумської області

Чорнобиль – рана, що не загоїлась і досі

Чорнобиль – рана, що не загоїлась і досі

26 квітня виповнюється 34 роки від дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) – це найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Вона поставила перед людським суспільством безліч проблем, які й досі повністю не вирішені, адже сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря унаслідок аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі.

Участь у гасінні пожежі на ЧАЕС брали 240 тис. осіб. Усі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалося врятувати населення прилеглих територій України, Білорусії і Росії та запобігти ще більш масштабної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. Відразу після аварії було опромінено майже 8,5 млн. людей, високе радіоактивне забруднення охопило близько 155 тис кв. км територій, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі. Унаслідок забруднення повітря, ґрунтів і вод з’явилася так звана «зона відчуження», де небезпечно, а тому заборонено проживати людям. Проте в цій зоні продовжують жити близько 400 видів тварин, птахів та риб, 1200 видів флори, 60 з них занесені до Червоної книги України, а 20 є рідкісними. У «зоні відчуження» тваринний і рослинний світ зазнає генетичних мутацій.

До теперішнього часу не існує єдиних даних щодо кількості людей, які загинули чи згодом померли від наслідків вибуху на ЧАЕС. Так, німецькі представники організації «Лікарі світу за запобігання війні» тільки серед ліквідаторів нарахували 50–100 тис. смертей, оцінивши загальну кількість жертв у 246 тис. осіб. За іншими даними загальна кількість постраждалих оцінюється у 540–900 тис. осіб. Нині, від двох до семи мільйонів людей продовжують проживати на територіях з підвищеною радіоактивністю. У 20 тисяч з них діагностується рак щитовидної залози.

Хоча полум’я давно вже приборкано, зона визначена, карти радіаційного забруднення опубліковано, але небезпека не минула, відчуття тривоги за середовище проживання продовжує турбувати людей. Чорнобильська АЕС усе ще становить велику небезпеку для навколишнього світу, оскільки діючий об’єкт «Укриття» або так званий «Саркофаг», споруджений над зруйнованим 4-м енергоблоком, зазнає поступової руйнації. Він будувався в умовах високого рівня радіоактивності методом дистанційного монтажу, щоб запобігти поширенню радіоактивного пилу за межі реактора. На думку експертів, руйнація його конструкції може призвести до більш значних екологічних наслідків, ніж аварія 1986 р.

Отже, Чорнобиль – це страшний, повчальний урок для всього людства.

Жителі Білопільського району також відроджували до нового життя обпалену радіацією землю. Це працівники міліції, пожежники, санітарні лікарі, водії.

Сьогодні ми схиляємо голови перед усіма, хто пішов тоді в ядерний вогонь, виконавши найвищий синівський обов’язок перед рідною землею і своїм народом, – зупинив трагедію. Весь світ пам’ятає подвиг героїв, які врятували нас від смертоносної стихії.

Чорнобильці – захисники, які подарували нам майбутнє, життя наступним поколінням.

Всім, хто брав участь у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи ми бажаємо здоров’я, благополуччя, довгих років життя й віри у перемогу, світле майбутнє, мир на українській землі.

 « повернутися до списку новин